Sok z brzozy – co musisz o nim wiedzieć?

Sok z brzozy – co musisz o nim wiedzieć?

13 kwietnia, 2022 0 przez Dr Ignacy Kuś-Müller

Sok z brzozy jest jednym z tych preparatów, które już od dawna są z powodzeniem wykorzystywane w medycynie naturalnej. Dziś coraz chętniej sięgają po niego jednak również te osoby, które jeszcze nie tak dawno podchodziły do tego, co naturalne z pewną ostrożnością. Warto więc przyjrzeć się bliżej temu wszystkiemu, co może nam on zaproponować.

Sok z brzozy – skład

Sok z brzozy może być pozyskiwany zarówno z pnia drzewa, jak i z jego dojrzewających pączków oraz liści. W każdym przypadku można mówić o jego prozdrowotnym działaniu, choć nie w każdym jest ono jednakowo spektakularne. Za najbardziej wartościowy uważa się sok, który pozyskuje się z pnia drzewa. To właśnie on znany jest też jako bzowina lub oskoła z brzozy. Zwraca się uwagę na to, że to właśnie w jego składzie w największej ilości dostępne są zarówno sole mineralne i witaminy, jak i inne cenne substancje.
Lista substancji, które sprawiają, że sok z brzozy w szczególny sposób zasługuje na nasze zainteresowanie, jest zresztą imponująca. Na pierwszy plan wysuwają się w tym kontekście komponenty bioaktywne, w tym polifenole, garbniki oraz naturalne kwasy roślinne. Warto jednak wspomnieć także o tym, że o soku z brzozy mówi się jako o cennym źródle aminokwasów, potasu, magnezu, żelaza, miedzi oraz wapnia. To także rozwiązanie, które powinno zainteresować osoby zmagające się z niedoborem witaminy C oraz witamin z grupy B.

Sok z brzozy – właściwości

Sok z brzozy jest przykładem rozwiązania, które może pomóc w walce z dziesiątkami zagrożeń. Na pierwszy plan wysuwa się to, że jest znakomitym preparatem wzmacniającym, który przydaje się w czasie zwiększonej liczby przypadków przeziębienia i grypy, Nie bez znaczenia jest jednak i to, że ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. To jedno z rozwiązań, które przydadzą się osobom zmagającym się z bólami mięśni, stawów oraz kości, okazuje się przy tym, że może skutecznie łagodzić nawet uciążliwe bóle reumatyczne.
Wysoka zawartość żelaza, potasu oraz wapnia przyczynia się także do tego, że sok z brzozy może być stosowany w leczeniu pomocniczym anemii. Wspiera pracę układu krwionośnego, a ponieważ ma lekkie działanie moczopędne, może ograniczyć do minimum ryzyko tworzenia się kamieni moczowych oraz złogów. Warto wspomnieć także o korzystnym wpływie soku z brzozy na układ pokarmowy. Tu na szczególną uwagę zasługuje jego korzystny wpływ na problemy osób zmagających się z wrzodami żołądka.
Od niedawna wiele uwagi poświęca się również wykorzystaniu soku z brzozy w kosmetyce. Okazuje się, że zainteresowanie nim nie jest wcale pozbawione uzasadnienia. Nie tylko zwalcza problemy skórne, ale również intensyfikuje tempo, w jakim goją się rany. Warto zwrócić uwagę także na to, że może być stosowany również jako płukanka do włosów. Takie jego zastosowanie sprawia, że pasma są solidniejsze, a włosy rzadziej i w mniejszej liczbie wypadają.

Jak powstaje sok z brzozy?

Sok brzozy nie jest produktem, którego pozyskanie jest szczególnie prostym zadaniem. Co przy tym szczególnie interesujące, trudno jest mówić o idealnym czasie jego zbiorów, bo ten jest uzależniony nie tylko od położenia geograficznego, ale również od pogody oraz klimatu. W naszym regionie geograficznym zwykle jest to przełom marca i kwietnia. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że okres, w którym zbiera się sok z brzozy nie jest wcale długi. Przeważnie trwa do trzech tygodni.
Najlepiej sprawdza się ten, który pozyskuje się z dorodnych okazów, które rosną w pewnym oddaleniu od miejsc narażonych na kontakt z zanieczyszczeniami. Przeważnie w korze wywierca się otwór o średnicy kilku centymetrów. To właśnie nim, z wykorzystaniem plastikowego wężyka lub rurki, sok spływa do pojemnika. Jeśli zależy nam na tym, aby drzewo nie zostało uszkodzone, soku nie należy pobierać zbyt wiele. Przeważnie litr na dobę jest najlepszym rozwiązaniem.

Sok z brzozy – przechowywanie

Gdy w grę wchodzi sok z brzozy właściwości zdrowotne tego preparatu są tym lepsze, im więcej staranności włożymy w sposób jego przechowywania. Trwałość świeżo pozyskanego soku nie jest, niestety, zbyt wysoka. Jeśli więc istnieje taka możliwość, dobrze przestrzegać zasady mówiącej o tym, że im szybciej go wypijemy, tym lepiej. Oczywiście, sok z brzozy może być również trzymany w lodówce, nawet tam nie powinien jednak spędzić więcej niż trzech dni. Niekorzystna jest dla niego zwłaszcza temperatura pokojowa, w której szybko mętnieje, a jego zapach się zmienia.

Sok z brzozy – przeciwwskazania

Podobnie, jak inne rozwiązania, które zawdzięczamy medycynie naturalnej, również sok z brzozy nie może być stosowany przez każdego i w dowolnych okolicznościach. Nietrudno się domyślić, że najpoważniejszym przeciwwskazaniem do jego stosowania jest uczulenie na pyłek brzozy. Warto jednak pamiętać, że nie jest ono jedynym, z jakim możemy się spotkać. Z soku z brzozy należy zrezygnować zmagając się z niewydolnością dróg moczowych, przeciwwskazaniem mogą być tez obrzęki zwłaszcza, jeśli wiąże się je ze schorzeniami nerek oraz serca.

Sok z brzozy – jak pić

Jeśli zależy nam na optymalnych efektach picia soku z brzozy, musimy mieć świadomość tego, że kluczowe znaczenie ma tu regularność. Przyjmuje się, ze dobowa dawka to około 150 mililitrów. Możemy przyjmować ją przy tym nie w jednej, ale w kilku porcjach. Kuracja powinna trwać od dwóch do trzech tygodni. Jeśli nie przyniesie rezultatu, a my do tej pory nie szukaliśmy profesjonalnego wsparcia w gabinecie lekarskim, trudno o lepszy sygnał świadczący o tym, że wsparcie te jest nam potrzebne.