Seler naciowy – wartość odżywcza i właściwości
28 czerwca, 2021Seler naciowy – wartość odżywcza i właściwości
Seler naciowy, choć często określany mianem bomby witaminowej, nadal jest warzywem niezbyt popularnym i niedocenianym. Czas to zmienić zwłaszcza, że ma nie tylko znakomite właściwości prozdrowotne, ale również ciekawy smak i wiele zastosowań.
Co kryje w sobie seler naciowy?
Analizując skład selera naciowego nie można nie zauważyć tego, że jest on cennym wsparciem dla organizmu, który zmaga się z niedoborem witamin. Mamy tu do czynienia nie tylko z zapobiegającą starzeniu się witaminą C, ale również z tiaminą, która wspiera układ sercowo-naczyniowy, ryboflawiną biorącą udział w procesach związanych z przemianą materii oraz z niacyną wspierającą pracę naszego mózgu. Sięgając po seler naciowy dostarczamy naszemu organizmowi również cholinę szczególnie ważną dla kobiet oczekujących przyjścia na świat dziecka, witaminę B6 wpływającą na układ nerwowy, poprawiającą kondycję skóry witaminę A oraz witaminę E znaną jako jeden z najskuteczniejszych przeciwutleniaczy.
Co wcale nie mniej ważne, seler naciowy to także cenne źródło wielu składników mineralnych zapewniających prawidłowe funkcjonowanie naszemu organizmowi. Tu warto wspomnieć o obniżającym ryzyko nadciśnienia tętniczego potasie, przeciwdziałającym stanom zapalnym sodzie oraz o wzmacniającym kości wapń. Osoby zmagające się z problemami ze stawami z pewnością docenią, że seler naciowy jest bogaty w fosfor, a te, które muszą przygotować się do egzaminu albo zrealizować ważny projekt powinny sięgnąć po to warzywo ze względu na to, że jest ono cennym źródłem magnezu.
Jakby tego było mało, seler naciowy ma w swoim składzie także olejki eteryczne. Te nie tylko poprawiają apetyt, ale również pobudzają działanie przewodu pokarmowego i przeciwdziałają zaparciom. Mając to na uwadze nie możemy być zaskoczeni informacją o tym, że seler naciowy to częsty składnik diet odchudzających.
Seler naciowy dla układu krwionośnego
Jednym ze składników selera naciowego jest 3-butyloftalid, związek o działaniu moczopędnym, który obniża nie tylko ciśnienie krwi, ale także poziom cholesterolu LDL oraz trójglicerydów. Regularne spożywanie tego warzywa może więc minimalizować ryzyko wystąpienia w przyszłości chorób sercowo-naczyniowych. Ten sam składnik może też zapobiegać udarowi niedokrwiennemu, a przy jego wystąpieniu – minimalizować jego skutki.
W trosce o piękny wygląd
To, co jemy, nie pozostaje bez wpływu na to, jak wyglądamy. Seler naciowy jest więc często stosowany przez osoby, które chcą lepiej zadbać o stan swojej skóry. Pomaga w tym choćby zawarty w warzywie beta-karoten stanowiący naturalne wzmocnienie ochrony przed promieniowaniem UV. Spożywanie produktów bogatych w beta-karoten nie zwalnia nas z obowiązku stosowania kremów z filtrem, daje jednak pewność, że opalimy się szybciej, a nasza skóra zyska piękny koloryt. Beta-karoten ochroni nas też przed negatywnymi konsekwencjami nadmiernej ekspozycji na słońce takimi, jak choćby przyspieszenie procesu starzenia się skóry. Mówiąc o korzystnym wpływie selera naciowego na nasz wygląd, nie można nie wspomnieć także o psoralenach. Są to związki, które przyspieszają leczenie wielu poważnych schorzeń dermatologicznych takich, jak choćby łuszczyca.
Seler naciowy na bezsenność
Problemy ze snem mogą mieć wiele źródeł, a co za tym idzie, seler naciowy z pewnością nie może być traktowany jako remedium w każdym przypadku. Jeśli jednak nasz organizm nie może się wyciszyć ze względu na niedobory witamin z grupy B, sałatka z selerem naciowym zjedzona na kolację może okazać się strzałem w dziesiątkę. Zarówno tiamina, jak i niacyna – witaminy, w które bogate jest to warzywo – wpływają korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego. W rezultacie, oddziałują także na samą zdolność do odpoczynku i regeneracji organizmu oraz na sen. Mogą nie tylko go wydłużyć, ale również przyczynić się do ograniczenia tendencji do wybudzania się w nocy.
Dieta selerowa
Wszystkie cenne właściwości charakterystyczne dla selera naciowego przyczyniają się do tego, że coraz większą popularnością cieszy się dieta selerowa. Jest ona tym ciekawsza, że mamy do czynienia z rośliną, którą możemy spożywać na wiele sposobów. Oczywiście, osobom odchudzającym się najbardziej podobają się koktajle, których bazę stanowi seler naciowy. Znakomicie sprawdza się jednak również nawadniający organizm sok z selera oraz napar z jego liści. Ten może zresztą zainteresować nie tylko osoby myślące o pozbyciu się nadmiaru kilogramów, ale również osoby cierpiące z powodu reumatoidalnego zapalenia stawu. Seler naciowy to także częsty składnik zdrowych sałatek.