Papaja – jak smakuje i jak ją jeść?

Papaja – jak smakuje i jak ją jeść?

2 lipca, 2021 0 przez Robert Majewski-Przybysz

Papaja – jak smakuje i jak ją jeść?

Papaja znana też jako melonowiec właściwy jest egzotycznym owocem pochodzącym z Ameryki Środkowej i Południowej. Zwraca na siebie uwagę swoim zielono-żółtym zabarwieniem, choć już po rozkrojeniu jest pomarańczowa. Trudno pomylić ją z innymi owocami także ze względu na charakterystyczny dla niej owalny kształt. Owoce papai, z którymi spotykamy się w polskich sklepach, mają przeważnie około 20 centymetrów. Te, które rosną w swoim naturalnym otoczeniu, mogą mieć jednak nawet pół metra długości.

Papaja – jak jeść?

Jedno z pierwszych pytań pojawiających się w momencie, w którym zastanawiamy się nad zakupem papai dotyczy tego, jak ją jeść we właściwy sposób. Najlepiej jeść ją na surowo, w zależności od preferencji skraplając kawałki owocu cytryną albo doprawiając solą i pieprzem. Owoc sprawdza się dobrze także jako dodatek do lodów, sorbetów oraz sałatek owocowych, warto jednak pamiętać, że może prowadzić do mięknięcia innych owoców, a to sprawia, że najlepszym rozwiązaniem wydaje się być dodanie jej do deseru tuż przed jego podaniem. Do gustu może przypaść nam także sok z papai. Jest on lekki i odświeżający, przyda się więc, gdy będziemy zmagać się z kolejną falą upałów.

Co ciekawe, papaja wcale nie musi być serwowana na słodko. Jest ciekawym dodatkiem do wielu dań gotowanych, może więc stanowić idealne połączenie zarówno z kurczakiem i owocami morza, jak i curry. Papaina – enzym występujący w papai – może nadać też kruchości mięsu, które, mimo naszych wysiłków, okazało się dość twarde.

Jak obierać papaję?

Jeszcze zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym, jak obrać melona, powinniśmy pamiętać o tym, że papaja powinna być możliwie jak najstaranniej opłukana przed spożyciem. Pozwoli nam to na pozbycie się brudu, którego nie da się uniknąć podczas transportu owocu, a jednocześnie da nam pewność, że nie będziemy spożywać pozostałości pestycydów. Gdy papaja jest już obrana, możemy przystąpić do ściągania jej skórki. Ta jest gorzka w smaku i nie nadaje się do jedzenia. Jest też dość mocno przytwierdzona do owocu, pozbycie się jej z pewnością okaże się więc łatwiejsze, gdy zaopatrzymy się w dobry nóż. Po obraniu najlepiej przeciąć papaję na pół. Jej nasiona są doskonała przyprawą, można więc wybrać je, sam owoc zaś najlepiej pokroić w kostkę.

Papaja – właściwości prozdrowotne

Korzenny smak papai sprawia, że wiele osób mówi o niej jako o swoim ulubionym owocu. Warto jednak sięgać po papaję także dlatego, że charakteryzują ją wyjątkowe właściwości prozdrowotne. Już sam skład tego owocu wyjaśnia, dlaczego interesują się nim naukowcy. Papaja jest bogata nie tylko w witaminę A i C, ale także w kwas foliowy, miedź, magnez, potas, flawonoidy, błonnik i wspomnianą już papainę. Owoc ten znakomicie sprawdza się też jako przekąska przywracająca nam siły.

Witaminy zawarte w papai mają korzystny wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak i na urodę. Zawartość witaminy C w papai jest większa niż w popularnych w Polsce pomarańczach, można więc jeść ją chcąc wzmocnić odporność i walcząc ze stanami zapalnymi. Witamina A sprawia, że owoc jest zalecany osobom, które chcą poprawić stan swojej skóry i wzroku. Jest to również witamina o działaniu przeciwutleniającym, doskonale radzi sobie więc z atakującymi nasz organizm wolnymi rodnikami. Także papaina jest w stanie przysłużyć się naszemu organizmowi. Trawi białka, wydajnie wspomaga układ pokarmowy, zapobiega wzdęciom i zaparciom, a nawet przyspiesza odchudzanie. Obecnie trwają też badania nad tym, czy enzym ten nie wspiera profilaktyki antynowotworowej i wiele wskazuje na to, że tak właśnie się dzieje.

Mówiąc o prozdrowotnych właściwościach papai ponownie należy wspomnieć nie tylko o samym owocu, ale o jego gorzkich w smaku nasionach. Często zwraca się uwagę na to, że mają właściwości przeciwbólowe, łagodzą stany zapalne, mogą być stosowane jako środek walczący z pasożytami, a nawet – są w stanie pomóc w zwalczaniu grzybicy.

Papaja w kuchni

Papaja to jeden z tych owoców, do których smaku należy się przyzwyczaić. Jest on korzenny i lekko słodkawy, owoc papai może więc znaleźć w kuchni wiele dość nieoczywistych zastosowań. Na uwagę zasługuje choćby to, że dobrze komponuje się z produktami mlecznymi, częstą praktyką jest więc miksowanie papai i dodawanie jej do jogurtu naturalnego. Owoc jest znakomitym składnikiem deserów lodowych i sałatek owocowych, nic nie stoi przy tym na przeszkodzie temu, aby stał się elementem sosu.

Papaja – przeciwwskazania

Choć papaja jest owocem zdrowym, nie każdy powinien po nią sięgać. Grupą, która musi się jej wystrzegać są przede wszystkim osoby uczulone na owoc albo na lateks, z którym papaja najczęściej powoduje alergię krzyżową. Sięgania po papaję nie zaleca się także kobietom w ciąży, a nikt nie powinien skusić się na owoc zielony, a więc jeszcze niedojrzały. Papaja w takiej postaci musi zostać podgotowana, aby wyeliminować z niej szkodliwe związki chemiczne. Pamiętajmy też, że jednym ze składników papai jest karpaina – w niewielkich dawkach ten alkaloid nie jest szkodliwy, jeśli jednak owoc jest przez nas spożywany w większych dawkach, może wpływać niekorzystnie na nasz organizm.