Orzechy brazylijskie – właściwości i zastosowanie

Orzechy brazylijskie – właściwości i zastosowanie

28 czerwca, 2021 0 przez Robert Majewski-Przybysz

Orzechy brazylijskie nie są może tak popularne w Polsce, jak inne ich odmiany, o ich właściwościach jest jednak coraz głośniej. Uwagę zwraca się zwłaszcza na ich korzystny wpływ na jakość męskiego nasienia, nie ulega jednak wątpliwości, że także kobiety powinny włączyć je do codziennej diety. Wiele mówi się o tym, że orzechy brazylijskie poprawiają pracę mózgu, wpływają korzystnie na krążenie, a powstający z nich olej znajduje zastosowanie w kosmetyce. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Orzechy brazylijskie – najważniejsze informacje

Orzechy brazylijskie, znane też jako orzeszki para, rosną na orzesznicy brazylijskiej – jednym z najwyższych drzew, jakie można dziś spotkać w puszczy amazońskiej. Maja wiele wartości odżywczych, są więc wysoko cenione nie tylko przez miejscową ludność, ale i przez odbiorców z innych kontynentów gotowych zapłacić spore pieniądze, aby móc przetestować je w praktyce.

Mówiąc o ich składzie, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na wysoką zawartość wapnia wzmacniającego zarówno kości, jak i zęby. Nie bez znaczenia wydaje się jednak również to, że są one bogate w obniżający ciśnienie potas, witaminę E znaną także jako witamina młodości oraz w kwas foliowy, o którego zaletach mogą przekonać się nie tylko kobiety w ciąży.

Orzechy brazylijskie i męskie nasienie

Jak już wspomniano, orzechy brazylijskie sa często promowane jako ten zdrowy przysmak, który nie tylko znakomicie smakuje, ale również jest w stanie poprawić jakość męskiego nasienia. Nie dzieje się tak przez przypadek. Ta nietypowa właściwość wynika z tego, że mamy do czynienia z rośliną o imponującej zawartości selenu (nawet 103 µg w 100 g orzechów). Oczywiście, selen nie ogranicza swojego działania do poprawy płodności. Jest nieoceniony także wówczas, gdy chcemy wzmocnić organizm oraz poprawić metabolizm hormonów tarczycy. Naukowcy nie mają też wątpliwości, że wspiera profilaktykę antynowotworową, orzechy brazylijskie powinny być więc jedzone przez każdego, komu nieobca jest troska o zdrowie.

Orzechami w cholesterol

Naukowcy z Brazylii są zdania, że nie tylko wysoka zawartość selenu powinna skłaniać mężczyzn do sięgania po orzeszki para. To właśnie panowie szczególnie źle znoszą schorzenia kardiologiczne, a orzechy brazylijskie mogą pomagać w redukcji cholesterolu LDL zwanego niekiedy „złym”. Efekt jest widoczny już po spożyciu jednej ich garści, choć o spektakularnych rezultatach można mówić przede wszystkim wówczas, gdy stosuje się je regularnie.

Lepsza praca mózgu dzięki orzechom

Jeśli szukamy przekąski bogatej w kwasy tłuszczowe wielonienasycone, zwykle sięgamy po orzechy włoskie. Ich brazylijski odpowiednik wcale im jednak nie ustępuje, bez obaw można więc posilić się nim chcąc wzmocnić swój mózg i lepiej skoncentrować się na czekającym wyzwaniu. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe zasługują na uwagę także dlatego, że korzystnie wpływają na serce, układ krążenia, a także na nasze oczy. Jeśli więc dostarczane są w odpowiednich proporcjach, mogą pomóc nam w skutecznym radzeniu sobie z wyzwaniami, jakie rzuca nam niezdrowy tryb życia, wielogodzinna praca przed monitorem komputera oraz brak regularnej aktywności fizycznej.

Orzechy brazylijskie – zastosowanie w kosmetyce i kuchni

Wytwarzany z orzechów brazylijskich olej cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony koncernów kosmetycznych. Nie może być jednak inaczej skoro jest cennym źródłem witaminy E tak ważnej zarówno w walce z wolnymi rodnikami, jak i podczas zmagań z przedwczesnym starzeniem się skóry. Kosmetyki z olejem z orzechów brazylijskich przeznaczone są przede wszystkim do pielęgnowania skóry suchej i cery wrażliwej. Nawilżają, odżywiają, a jednocześnie poprawiają koloryt skóry. Nie powinniśmy być zaskoczeni również wówczas, gdy olej z orzechów brazylijskich spotkamy w składzie szamponów i odżywek. Jest on w stanie ożywić zarówno włosy przesuszone, jak i matowe.

Jeśli zastanawiamy się nad tym, jak jeść orzechy brazylijskie, pamiętajmy o tym, że im będą one świeższe, tym lepiej. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby jeść je bez żadnych dodatek, pamiętajmy jednak, że są one także doskonałym składnikiem sałatek owocowych i warzywnych, ciast i tortów, a także farszu. Znakomicie smakuje także słodkie masło z orzechów brazylijskich zasługujące na zainteresowanie również dlatego, że doskonale komponuje się także z potrawami pikantnymi.

Orzechy brazylijskie a odchudzanie

Osoby będące na diecie zwykle podchodzą do orzechów z pewną rezerwą mając świadomość tego, że są one nie tylko wyjątkowo zdrowe, ale również dość kaloryczne. Orzechy brazylijskie nie są tu wyjątkiem. 100 gramów orzeszków para dostarcza organizmowi ponad 600 kalorii, z pewnością nie jest to więc przekąska zalecana osobom walczącym z nadwagą i otyłością. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy całkowicie eliminować je z diety. Być może jedzenie ich podczas pracy w charakterze przekąski nie będzie najlepszym rozwiązaniem, przynajmniej dwa albo trzy można jednak dorzucić do zdrowej sałatki. Naukowcy przypominają, że orzeszki para przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej, po smacznym posiłku z ich udziałem można więc udać się na trening.