Mąka z ciecierzycy – właściwości, skład i zastosowanie

Mąka z ciecierzycy – właściwości, skład i zastosowanie

30 czerwca, 2021 0 przez Dr Ignacy Kuś-Müller

Mąka z ciecierzycy – właściwości, skład i zastosowanie

Mąka z ciecierzycy, znana też jako besan, to zdrowy pomysł na pieczenie. Charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym oraz wysoką ilością białka, jest dobrze tolerowana także przez osoby, które mają problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego, a do tego można zrobić ją samodzielnie, w domowym zaciszu. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Czym jest mąka z ciecierzycy?

Ciecierzyca to roślina, która ma wiele nazw. W Polsce funkcjonuje także jako cieciorka, choć bywa też nazywana włoskim grochem. Pochodzi z Bliskiego Wschodu i była uprawiana przez człowieka nawet sześć tysięcy lat przed naszą erą. Dziś znana jest na całym świecie, a jej ślady znajdujemy w wielu przepisach kulinarnych, choć najbardziej kojarzy się nam z potrawami orientalnymi, takimi, jak hummus i falafel. Ciecierzycę wykorzystuje się zresztą na co najmniej kilka sposobów, a jednym z nich jest właśnie wytwarzanie z niej mąki. To właśnie zmielone ziarna ciecierzycy znane są dziś jako besan, budzą uznanie ze względu na swój lekko orzechowy aromat i skupiają na sobie uwagę zwolenników zdrowej żywności z całego świata. Nie zaskakuje to, że mamy do czynienia z mąką wysoko cenią także przez Polaków.

Mąka z ciecierzycy – wartości odżywcze i właściwości

Mąka z ciecierzycy to nie tylko piękny aromat sprawiający, że chętnie wykorzystuje się ją w wielu przepisach. To także cenne źródło białka satysfakcjonujące zwłaszcza w odniesieniu do tych osób, które unikając mięsa muszą nieustannie troszczyć się o realizację dziennego zapotrzebowania na ten składnik. Szacuje się, że q 100 gramach mąki z ciecierzycy mamy do czynienia z nawet 20 gramami białka, mamy więc do czynienia z wartością nawet dwukrotnie wyższą niż ma to miejsce w przypadku mąki pszennej. Besan znany jest też z tego, że zaopatruje organizm w potas, magnez i żelazo. Jest też mąką dość kaloryczną, bo w 100 gramach mamy nawet 387 kalorii.

Mąka z ciecierzycy – zastosowanie

Mąka z ciecierzycy kojarzy się przede wszystkim z daniami kuchni indyjskiej, możemy spotkać ją jednak również w wielu słodyczach i w plackach. Besan to główny składnik pakora – warzyw w cieście smażonych w głębokim oleju, a także socca – tak zwanego chleba nicejskiego będącego popularną przekąską. Oczywiście, chcąc wykorzystać mąkę z ciecierzycy w kuchni nie musimy wcale przygotowywać wymyślnych dań. Nie przygotujemy z niej klasycznego ciasta, możemy jednak użyć jej jako dodatku do naleśników, pizzy albo gofrów. Weganie często promują besan jako zamiennik jajka stosując mąkę z ciecierzycy choćby wówczas, gdy przygotowują klopsiki z warzyw.

Skąd wziąć mąkę z ciecierzycy?

Osoby, które zdążyła zaintrygować mąka z ciecierzycy, mogą wejść w jej posiadanie na kilka sposobów. Najprostszym rozwiązaniem jest decyzja o zakupie jej w sklepie, zwłaszcza że besan czeka dziś na nas w niemal każdym punkcie, w którym sprzedawana jest zdrowa żywność. Musimy jedynie liczyć się z tym, że nie będzie to zakup tani. Ceny wahają się od 10 do 14 złotych za kilogram, na pewne oszczędności można zaś liczyć przede wszystkim wówczas, gdy zamówienie składa się w sklepie internetowym. Oczywiście, nie oznacza to wcale, że musimy godzić się z takim wydatkiem. Mąkę z ciecierzycy jesteśmy w stanie również przygotować samodzielnie. Z pewnością zrobimy to bez większego wysiłku, jeśli tylko sięgniemy po samą ciecierzycę, a także po blender lub młynek do kawy.

Ziarna ciecierzycy, z których samodzielnie chcemy przygotować mąkę, powinny być suche, warto przy tym zaopatrzyć się w ich dwie, a nawet trzy szklanki. Pierwszym krokiem, na jaki powinniśmy się zdecydować, jest podprażenie ich na suchej patelni, potem zaś – wystudzenie. Gdy ziarna są już chłodne, można przystąpić do ich mielenia. Najlepiej robić to dzieląc je na kilka partii korzystając z dość mocnego blendera albo młynka. Powstała w ten sposób mąka może być użyta natychmiast po przygotowaniu. Nie zaszkodzi jednak, jeśli wcześniej ją przesiejemy, a większe grudki zmielimy jeszcze raz. Mąka z ciecierzycy może być przechowywana stosunkowo długo po zakupie lub samodzielnym przygotowaniu. W tym celu należy zaopatrzyć się w szczelnie zamykany pojemnik i pamiętać o tym, że miejsce, w którym ma być on przechowywany, powinno być nie tylko suche, ale także dość chłodne.

Kto może korzystać z mąki z ciecierzycy?

Mąka z ciecierzycy jest promowana jako produkt wyjątkowo zdrowy, a słowa uznania pod jej adresem nie wydają się być przesadzone. Poleca się ją zwłaszcza osobom preferującym rośliny w swojej diecie, bo sprawdza się znakomicie jako substytut białka zwierzęcego. Docenić wypada także charakterystyczny dla niej niski indeks glikemiczny (IG 35) sprawiający, że nie muszą od niej stronić diabetycy. Z powodzeniem sprawdzi się też jako element diety osób, które, z różnych przyczyn, nie mogą spożywać produktów bogatych w gluten. Mimo kaloryczności może być też uzupełnieniem diety osób chcących pozbyć się nadmiaru kilogramów. Wysoka zawartość błonnika sprawia, że dania powstające z jej udziałem są nie tylko smaczne, ale i bardzo sycące, co eliminuje potrzebę podjadania między posiłkami.