Kumkwat – wartości odżywcze i sposoby podania

Kumkwat – wartości odżywcze i sposoby podania

2 lipca, 2021 0 przez Dr Maria Otrębska-Kowal

Kumkwat – wartości odżywcze i sposoby podania

Kumkwat jest owocem stosunkowo mało znanym w Polsce. Wiele wskazuje jednak na to, że w najbliższym czasie może się to zmienić. Coraz więcej mówi się o jego właściwościach prozdrowotnych. Osoby decydujące się na jego przetestowanie zwracają uwagę także na to, że kumkwat ma ponadprzeciętnie dobry smak. Co warto wiedzieć na jego temat?


Czym jest kumkwat?

Pierwsze spojrzenie na kumkwat sprawia, że kojarzymy ten owoc z niewielką pomarańczą. Wizualne podobieństwo do tego owocu cytrusowego to jednak jedna z nielicznych cech wspólnych. Kumkwat pokryty jest skórką, ta jednak, w przeciwieństwie do skórki pomarańczy, jest miękka i cienka, a w związku z tym – jadalna. Owoc można dziś spotkać w Ameryce Południowej i Północnej, w Afryce, na Bliskim Wschodzie, a także w niektórych krajach basenu Morza Śródziemnego, w tym zwłaszcza w Grecji. Jest też uprawiany w Chinach i to właśnie tam odkryty po raz pierwszy nie tylko jego niepowtarzalny smak, ale i właściwości sprzyjające zdrowiu. W Europie kumkwat pojawił się dopiero pod koniec dziewiętnastego wieku, dziś cieszy się jednak coraz większą popularnością również na tym kontynencie.


Kumkwaty i ich właściwości

Analizując skład owocu szybko można zauważyć, że jest on bogaty w witaminę C. To właśnie jej obecność może tłumaczyć to, że kumkwat ma wyjątkowo korzystny wpływ na ludzką skórę. Witamina C to silny przeciwutleniacz, a walka z wolnymi rodnikami staje się coraz większym wyzwaniem dla naszego organizmu. Jej zasług jest także to, że uczestniczy w produkcji kolagenu. Jedząc kumkwaty zapewniamy jej odpowiednią ilość, to zaś sparwia, że produkcja kolagenu przebiega sprawniej, organizm zaś wygląda młodziej. Skóra jest też, dzięki kumkwatom, lepiej chroniona przed szkodliwym promieniowaniem UV. Jedzenie tych owoców nie zwolni nas, oczywiście, z obowiązku stosowania odpowiednich kremów z filtrem w miesiącach letnich. Z pewnością przyczyni się jednak do tego, że ewentualne poparzenia słoneczne będą mieć mniej skutków ubocznych.

Innym składnikiem, w który bogaty jest ten owoc, jest beta-karoten. Przeważnie utożsamiamy go z szybką i piękną opalenizną, nie powinniśmy jednak zapominać o tym, że dostarczając beta-karoten naszemu organizmowi przyczyniamy się do tego, że może on skuteczniej walczyć z trądzikiem, Beta-karoten wzmacnia też naturalną ochronę oczu, kumkwaty są więc zalecane tym pacjentom, którzy znajdują się w grupie ryzyka zagrożeni wystąpieniem jaskry i zaćmy.

Mówiąc o składnikach, w jakie bogaty jest kumkwat, nie możemy zapominać także o flawonoidach. Te kojarzymy przede wszystkim z profilaktyką przeciwnowotworową. Pamiętajmy jednak, że wpływają one korzystnie także na układ krwionośny, co może ograniczać ryzyko wystąpienia miażdżycy nawet u tych osób, które są nią najbardziej zagrożone. Jeśli doda się do tego korzystny wpływ owocu na rozwiązywanie problemów z trawieniem oraz wsparcie, jakie daje organizmowi próbującemu pozbyć się toksyn, nie powinniśmy mieć wątpliwości, dlaczego Chińczycy zachwycają się nim już od stuleci.

Kumkwat i odchudzanie

Jak już wspomniano, kumkwaty mają pozytywny wpływ na układ pokarmowy, nie jest to jednak wcale jedyny argument przemawiający za tym, aby zainteresowały się nimi osoby na diecie. Jedzenie kumkwatów ma sens także dlatego, że nie są to owoce kaloryczne. 100 gramów kumkwatu to jedynie 70 kalorii, co umieszcza ten owoc w czołówce tych, po które warto sięgać walcząc z nadwagą i otyłością. Kumkwat może być doskonałym pomysłem na dodatek do wielu dań, a jeśli nadal nie potrafimy zwalczyć pokusy podjadania między posiłkami – z pewnością okaże się zdrową przekąską.

Jak jeść kumkwaty?

Kumkwat ciągle jeszcze jest owocem relatywnie mało znanym w Polsce, nie zaskakuje więc zainteresowanie tym, w jaki sposób powinien być jedzony. Na szczęście, obróbka owocu nie jest skomplikowany, a on sam może być jedzony na co najmniej kilka sposobów. Największą grupę stanowią zwolennicy jedzenia go na surowo. Jak już wspomniano, choć kumkwaty mają skórkę, ta jest delikatna i ma słodki posmak, obieranie kumkwatów ze skórki nie jest więc konieczne. Nie oznacza to jednak, że kumkwat może być przez nas jedzony natychmiast po zakupie. Wcześniej zaleca się jego dokładne umycie. Mówimy o owocu, który pokonuje duże odległości, aby dotrzeć do Polski, może być więc spryskiwany pestycydami, których lepiej nie wprowadzać do organizmu.

Kumkwat nie jest tak soczysty jak pomarańcze i grejpfruty, można więc nie tylko jeść go samego, ale również stosować ten owoc jako dodatek do deserów, sałatek, a nawet mięs. Co warte podkreślenia, zarówno jego świeża, jak i kandyzowana postać jest tak samo wartościowa. Owoce kumkwatu można też wykorzystywać do produkcji marmolady, dżemu i kompotu, jeśli zaś zdecydujemy się na odwiedzenie Grecji, z pewnością szybko zorientujemy się, że jest on bardzo ciekawym dodatkiem do lokalnych alkoholi. Dziś bez trudu kupimy kumkwaty nie tylko w sklepach ze zdrową żywnością, ale również we większych marketach. Pamiętajmy jedynie o tym, aby wybierać owoce intensywnie pomarańczowe, niepoobijane i nieuszkodzone.