Czystek – właściwości i zastosowanie
29 czerwca, 2021Czystek – właściwości i zastosowanie
Czystek to roślina, która budzi coraz większe zainteresowanie. Często zwraca się uwagę zarówno na jej właściwości antyoksydacyjne, jak i na charakterystyczną dla niej zdolność oczyszczania organizmu z toksyn. Zwraca się też uwagę na to, że czystek może wpływać korzystnie na organizm także na przynajmniej kilka innych sposobów. Warto poznać go zatem bliżej i przekonać się o tym, jak możemy skorzystać z tego, co jest nam w stanie zaoferować.
Czym właściwie jest czystek?
Czystek to roślina przynależąca do tak zwanych czystkowatych. Najprawdopodobniej przywędrował do nas z basenu Morza Śródziemnego. Dziś naukowcy mówią o około pięćdziesięciu jego gatunkach, wiele z nich można przy tym spotkać także w Polsce, gdzie jest on rośliną uprawną. Tym, co zwraca na niego uwagę są przede wszystkim różnokolorowe kwiaty, warto jednak pamiętać, że w porównaniu do innych ziół, nadal wiemy na jego temat dość mało. Już to, co zostało potwierdzone naukowo sprawia jednak, że czystek może pochwalić się dużym gronem zwolenników.
Czystek – najważniejsze właściwości
Czystek to roślina, której skład imponuje naukowcom. Oczywiście, w pierwszej kolejności zwracają oni uwagę na polifenole, podkreślając jednak, że ilość tych związków czynnych może różnić się dość znacząco w zależności od tego, z jaką odmianą czystka mamy do czynienia. Składnikami aktywnymi są także garbniki, witamina E oraz hydrofile, sama roślina może być przy tym nie tylko spożywana jako herbata, ale również wykorzystywana jako ważny składnik kosmetyków, suplementów diety, a nawet leków.
Lista właściwości czystka zasługujących na szczególna uwagę z naszej strony jest zresztą dość długa. Na pierwszy plan wysuwa się to, że czystek pozwala na skuteczną walkę ze szkodliwym wpływem wolnych rodników na nasz organizm, nie bez znaczenia są jednak również jego właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybiczne. Herbata z czystka jest też zalecana tym osobom, które poszukują skutecznego sposobu na oczyszczenie swojego organizmu z toksyn oraz na jego wzmocnienie. Jest też chwalona za swoje działanie przeciwmiażdżycowe i umiejętność obniżenia poziomu cukru we krwi. Dawna medycyna naturalna zalecała napary z czystka jako sposób ma przyspieszenie tempa gojenia się ran, dziś zaś wiele mówi się o korzystnym wpływie tej rośliny tak na stan naszych włosów i paznokci, jak i skóry.
Jak stosować czystek?
W zdecydowanej większości przypadków czystek jest stosowany w postaci naparu, który można przygotować na tyle łatwo, że z wyzwaniem tym bez problemu powinniśmy poradzić sobie w domowym zaciszu. Wystarczy, że jedną łyżkę ziół zalejemy 200 mililitrami wody zwracając uwagę na to, aby jej temperatura nie przekraczała 90 stopni. Po zalaniu szklankę lub kubek z naparem należy przykryć i odstawić na 10 minut. Napar charakteryzuje się najlepszymi właściwościami wtedy, gdy wypija się go bezpośrednio po przygotowaniu. Po odstaniu traci przynajmniej część swoich właściwości. Okazuje się przy tym, że nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby wykorzystać go także na kilka innych sposobów. Napar z czystka znakomicie sprawdza się przy przemywaniu skóry, wykonywaniu inhalacji oraz płukaniu jamy ustnej. Jeśli nie mamy czasu i ochoty na przygotowywanie herbaty albo smak czystka nam nie odpowiada, alternatywą mogą być kapsułki, w których znajduje się sproszkowany wyciąg. Oczywiście, nie każdy preparat posiada taką samą zawartość czystka, przed zakupem warto sprawdzić więc przynajmniej kilka propozycji pamiętając, że im zawartość ta będzie wyższa, tym lepiej.
Czystek – o tym pamiętaj!
Choć czystek imponuje ze względu na charakterystyczne dla siebie właściwości prozdrowotne, warto mieć na uwadze to, że nie zaleca się stosowania więcej niż dwóch porcji naparu w ciągu dnia. Nadal brak też pełnych danych na temat wpływu czystka na ciężarne, zaleca się więc rezygnację z jego stosowania nie tylko w trakcie trwania ciąży, ale również w okresie, w którym karmi się piersią. Jeśli zdecydowaliśmy się na czystek w kapsułkach, stosujmy go zgodnie z zaleceniami producenta. Zwróćmy też uwagę na te podane przez niego informacje, które odnoszą się do ewentualnych skutków ubocznych.